Skip to Content
Optimální vlhkost je důležitá pro Vaši pohodu.

Zjistěte, jaká je optimální vlhkost v domácnosti

Jaká je optimální úroveň vlhkosti v domácnosti?

Je důležité znát ideální teplotu a vlhkost v místnosti, aby se předešlo poškození majetku a zdravotním problémům. Příliš vysoká nebo nízká vlhkost může mít negativní vliv na Vaše zdraví. 

Teplota a vlhkost ovlivňuje hodnotu relativní vlhkosti, která se nachází ve vzduchu. Její hodnota se může pohybovat od 0 do 100 %. Nulová hodnota znamená, že ve vzduchu není žádná vlhkost. 

Ačkoliv úroveň vlhkosti vzduchu závisí na osobních preferencích člověka, vědci zjistili, že ideální vlhkost vzduchu v místnosti by měla být mezi 50 až 60 procenty při teplotě vzduchu od 19 °C do 24 °C. Vlhkost vzduchu však kromě počasí ovlivňují i domácí aktivity, jako je vaření, žehlení, koupání a sprchování, uklízení a sušení prádla.

Nadměrná vlhkost může poškodit Vaši domácnost, přičemž opravy mohou být velmi drahé. Jejími viditelnými příznaky je opadávání omítek, odlepování tapet a plísně na stěnách a zdích. Mezi první viditelné příznaky patří orosená okna a zrcadla v místnostech a zatuchlý zápach, který je cítit především v šatníku nebo na utěrkách či ručnících. Velmi náchylní na vlhkost jsou také lidé trpícími alergiemi, kterým se zhoršuje dýchání a alergické příznaky.

Avšak i nízká vlhkost má negativní účinek. Příliš nízká vlhkost, nejčastěji během chladných mrazivých dní, způsobuje, že vzduch ve Vaší domácnosti je suchý, protože studený vzduch není schopen udržet vodní páru. Nedostatek vlhka pak způsobuje suché rty, škrábání v hrdle či svědění pokožky.

Pohlcovač vlhkosti slouží k optimalizaci úrovně vlhkosti v místnosti.

Jak jste se mohli dočíst, relativní vlhkost v místnosti způsobuje více faktorů. Taktéž víte, že příliš vysoká či příliš nízká vlhkost je zdraví škodlivá a neprospívá Vaší rodině ani domácnosti. Je proto důležité sledovat hladinu vlhkosti u Vás doma. Pokud si nejste jisti, jak udržovat optimální hodnotu vlhkosti, vyzkoušejte pohlcovače vlhkosti, které sníží nadměrnou vlhkost a zpříjemní prostředí ve Vaší domácnosti.