signs-house-indoor-humidity-stage

5 znaků, že Váš dům trpí nadměrnou vlhkostí

Typické projevy nadměrné vlhkosti.

Máte doma nadměrnou vlhkost?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč doma cítíte zatuchlý zápach ve Vaší koupelně nebo se u Vás v kuchyni objevují černé plesnivé skvrny? Pravděpodobně máte doma nadměrnou vlhkost. Podívejte se na nejčastější projevy vysoké vlhkosti a kde je lze nalézt.

1. Kondenzace vodní páry na oknech

Plíseň je důsledkem nadměrné vlhkosti a často se vyskytuje na vlhkých místech. Z tohoto důvodu má tendenci růst v okolí oken. Na oknech se sráží vodní pára, voda pak stéká dolů po rámu, čímž se dostane do spár a zdí, kde se může vytvořit plíseň.

2. Škody na stěnách a stropech

Oprýskané barvy, vypouklé tapety či opadávání omítky jsou dalším příznakem nadměrné vlhkosti. Při bližším pohledu pak mohou být objeveny i malé zárodky plísně. Na stropě jsou pak plísně viditelné mnohem více, neboť na stěnách mohou být překryty tapetami růst přímo v izolaci.

signs-house-indoor-humidity-peeling-paint
Odlupování nátěru nebo vypouklé tapety mohou být známkou toho, že Vaše domácnost trpí nadměrnou vlhkosti.
3. Zatuchlý, plesnivý zápach

Nábytek byste neměli umisťovat příliš blízko zdí, jelikož je tím snížena cirkulace vzduchu. Vlhkost se tak za ním hromadí a pára pak postupně kondenzuje na stěnách a nábytku, což způsobit nepříjemný zatuchlý zápach. Na nadměrnou vlhkost je náchylný především čalouněný a dřevěný nábytek, protože má tendenci nadměrnou vlhkost ze vzduchu pohlcovat.

4. Plísně v koupelně a kuchyni

Pokud není zajištěna dostatečná ventilace v malých prostorách, koncentrace vzdušné vlhkosti roste. Pak se může objevit plíseň například v koupelně ve spárách, na stěnách a stropu nebo v kuchyni na skladovaných potravinách.

Pokud jste zpozorovali některý z těchto příznaků u Vás doma, neváhejte si pořídit pohlcovač vlhkosti, který Vám pomůže snížit vlhkost na takovou úroveň, kdy se opět budete cítit příjemně.

signs-house-indoor-humidity-bathroom
Koupelny patří mezi nejvíce vlhké místnosti v domácnosti. Pohlcovač vlhkosti Vám zde pomůže regulovat nadměrnou vlhkost.
5. Plíseň v klimatizaci

Klimatizace je možná tím nejlepším místem, kde hledat plísně. Plesnivé kolonie se vytváří především okolo sacího ventilu nebo vzduchového filtru a díky proudění vzduchu se tak mohou šířit po celé domácnosti.

Zpozorovali jste některý z těchto příznaků u Vás doma a máte strach, že je vlhkost u Vás doma příliš vysoká? Pohlcovač vlhkosti může být tím pravým řešením pro Vás, jelikož snižuje nadměrnou vlhkost.